
Vedran Pedisic, Erick Velasco Farrera, David A. Croteau, Jenni Katajamaki
Pristup urbanoj dispoziciji naslonjen je na plansku matricu Novog Zagreba. Kompoziciju čini linearan potez ortogonalnih građevina uz istočnu marginu parcele. Kuće drže isti pravac-obostrani perimetar i strogi visinski međuodnos. Američka škola formira sjeveroistočni kut, hrvatska osnovna škola jugoistočni, a dječji vrtić je neutralna, niska struktura u sredini. Objekti su istog nazivnika, u dijalogu oblika i strukture, grade prostor oko unutrašnjih dvorišta i naglašavaju intimnost odnosno sigurnost introvertiranog. Zgrade su niskoenergetske i orjentacija je strogo determinirana funkcionalnom postavkom optimalnog osvjetljenja u smjeru sjever-jug na stranama gdje su objekti otvoreni–ostakljeni, odnosno istok zapad gdje dominira ploha punog zida.
Kuće akceptiraju i ističu zatečenu topografiju, a odnos prema tlu je naglašen. Teren se dijelom nasipava i sjedinjuje s nivoima ceste i nule prizemlja okolnih stambenih objekata, a dijelom upušta i drži postojeće snižene nivelete zatečenog tla.
Američka međunarodna škola predstavlja određeni odmak kako od klasičnog sustava obrazovanja; učionice su transparentne prema okolnom prostoru koji nije hodnik već isprepleteni sustav niša uz atrij, uz knjižnicu, uz PVN, uz blagovanje...prostori se isprepliću i ulijevaju jedan u drugi. Sustav otvorenih atrija transparentna je barijera, svjetlosna, vanjska praznina ali i korisni prostor za učenje i boravak na otvorenom.
Dječji vrtić kružno je formiran uz izduženo centralno dvorište a višenamjenski prostor u kontinuitetu s atrijem dijeli jasličke od vrtićkih jedinica.
Osnovna škola je također vezana uz unutrašnje dvorište koje razdvaja razrednu nastavu (južni trakt) od nasuprotne predmetne nastave (sjeverni trakt), a povezuje administraciju i dvoranski sklop odnosno gospodarstvo.